Euroleague: Νίκησε την Αρμάνι, πέρασε πρώτος ο Ολυμπιακός

[ad_1]

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις επιτυχίες μετά την… παρένθεση στο Κάουνας, νίκησε με 87-80 την Αρμάνι Μιλάνο στο ΣΕΦ και σε συνδυασμό με τη χθεσινή ήττα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στη Βαρκελώνη, επέστρεψε στην πρώτη θέση της Ευρωλίγκας.

Οι «ερυθρόλευκοι» σημείωσαν τη 12η νίκη σε 16 αγώνες, με το τελικό σκορ να κολακεύει πάντως τους Ιταλούς, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν το κατέβασμα ταχύτητας των γηπεδούχων στην τελευταία περίοδο.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου στηρίχτηκε στο πνεύμα δημιουργίας των παικτών της (23 ασίστ), την επίθεσή της και στην εξαιρετική βραδιά των παικτών της από τη γραμμή του τρίποντου, με ευχάριστη έκπληξη τον Κάιλ Γουίλτζερ, που τελείωσε τον αγώνα έχοντας 15 πόντους με 3/4 τρίποντα.

Τη διαφορά, όμως, έκαναν για άλλο ένα βράδυ οι «ντόπιοι» της ομάδας. Ο Παπανικολάου είχε επίσης 15 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Σπανούλης 14 πόντους και 7 ασίστ, ενώ ο Μάντζαρης έκανε… λίγο απ΄ όλα (8π., 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ)!

Ουσιαστικά ο Ολυμπιακός κλείδωσε το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο, όταν παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας να διαχειριστούν μια διαφορά 14 πόντων (48-34).

Στο 30΄ η διαφορά είχε φτάσει στο +17 (70-53), ενώ ακόμη και όταν δεν έμπαιναν τα σουτ, οι γηπεδούχοι είχαν την καλή άμυνα να τους δίνει κλεψίματα, αιφνιδιασμούς και εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό.

Η υπερβολική χαλάρωση στο τέλος επέτρεψε, απλώς, στην ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζάνι να αμβλύνει τις εντυπώσεις ως προς την έκταση του τελικού σκορ, χωρίς ωστόσο να δικαιολογούνται οι επιπολαιότητες των αντιπάλων τους.