Σε ισχύ απο σήμερα κυκλοφοριακές ρυθμίσεις λόγω εργασιών του μετρό.
Τροποποιήσεις και στο συγκοινωνιακό έργο κατά την Φάση Κ των κυκλοφοριακών ρυθμίσεων στον σταθμό του Μετρό Βενιζέλου
-
-
Από τον Ο.Α.Σ.Θ. ανακοινώνεται ότι, μετά από σχετική απόφαση της Ο.Σ.Ε.Θ. Α.Ε., από την Τετάρτη 22-07-2020, τροποποιείται η λειτουργία των λεωφορειακών γραμμών 23, 24, 25, 26, 35, 50 και 58. Πιο συγκεκριμένα, οι τροποποιήσεις είναι οι εξής:
1. Λεωφορειακή γραμμή 23 «Ν.Σ.Σ. – Συκιές»
Διαδρομή (κυκλική διαδρομή):
Στην κατεύθυνση προς τις Συκιές η διαδρομή της γραμμής τροποποιείται ως εξής:
Ν.Σ.Σ., Μοναστηρίου, Πλατεία Δημοκρατίας, Εγνατία, Πλατεία Αριστοτέλους (αναστροφή), Εγνατία, Αντιγονιδών, Πλ. Αντιγονιδών, Καραολή & Δημητρίου, Αγίου Δημητρίου … κανονική διαδρομή προς τις Συκιές.
Στάσεις:
Στη λειτουργία της γραμμής εντάσσονται οι παρακάτω στάσεις:
– «ΚΟΛΟΜΒΟΥ» (ivr: 1307) – οδός Εγνατία στην κατεύθυνση προς την Πλατεία Αριστοτέλους,
– «ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ» (ivr:1459) – οδός Εγνατία στην κατεύθυνση προς την Πλατεία Αριστοτέλους,
– «Τ.Σ. ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ» (ivr:1044) – Πλατεία Αριστοτέλους.
Οι στάσεις:
– «ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ» (ivr: 1305) – οδός Δωδεκανήσου,
– «ΛΙΜΑΝΙ» (ivr:1339) – οδός Σαλαμίνος,
– «ΠΛΑΤΕΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ» (ivr:1352) – οδός Βενιζέλου,
– «ΑΓΟΡΑ» (ivr:1040) – οδός Βενιζέλου
δεν συμπεριλαμβάνονται στην τροποποιημένη διαδρομή.
2. Λεωφορειακή γραμμή 24 «Πλατεία Ελευθερίας – Χίλια Δένδρα»
Διαδρομή:
Διαδρομή Μετάβασης:
Στην κατεύθυνση προς τα Χίλια Δένδρα η διαδρομή της γραμμής τροποποιείται ως εξής:
Βενιζέλου, Τσιμισκή, Πολυτεχνείου, 26ης Οκτωβρίου, Εγνατία, … κανονική διαδρομή προς τα Χίλια Δένδρα.
Διαδρομή Επιστροφής:
η διαδρομή δεν τροποποιείται.
Στάσεις:
Στη λειτουργία της γραμμής εντάσσονται οι στάσεις (διαδρομή επιστροφής):
– «ΠΛΑΤΕΙΑ ΕΜΠΟΡΙΟΥ» (ivr:1342) – οδός Πολυτεχνείου,
– «ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ» (ivr:1329) – οδός Πολυτεχνείου,
– «ΙΚΑ» (ivr:1304) – οδός Πολυτεχνείου,
– «ΝΕΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ» (ivr:1330) – οδός 26ης Οκτωβρίου.
– «ΚΟΛΟΜΒΟΥ» (ivr: 1307) – οδός Εγνατία στην κατεύθυνση προς τα Χίλια Δένδρα,
– «ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ» (ivr: 1459) – οδός Εγνατία στην κατεύθυνση προς τα Χίλια Δένδρα.
Η στάση:
– «ΑΓΟΡΑ» (ivr:1040) – οδός Βενιζέλου
δεν συμπεριλαμβάνεται στην τροποποιημένη διαδρομή.
3. Λεωφορειακή γραμμή 25 «Νεάπολη – Βενιζέλου»
Διαδρομή:
Η γραμμή τερματίζει στην Πλατεία Αριστοτέλους.
Διαδρομή Μετάβασης:
Στην κατεύθυνση προς το κέντρο η διαδρομή τροποποιείται ως εξής (διαδρομή μετάβασης):
Τ.Σ. Νεάπολης, υφιστάμενη διαδρομή, … Λαγκαδά, Εγνατία, Πλατεία Αριστοτέλους (τερματική στάση και αναστροφή).
Διαδρομή Επιστροφής:
Στην κατεύθυνση προς τη Νεάπολη η διαδρομή τροποποιείται ως εξής:
Πλατεία Αριστοτέλους, Εγνατία, Πλατεία Δημοκρατίας, Λαγκαδά, … κανονική διαδρομή προς Τ.Σ. Νεάπολης.
Στάσεις:
Στη λειτουργία της γραμμής εντάσσεται η τερματική στάση
– «Τ.Σ. ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ» (ivr:1044) – Πλατεία Αριστοτέλους
Οι στάσεις:
– «ΙΩΝΟΣ ΔΡΑΓΟΥΜΗ» (ivr:1037) – Οδός Ίωνος Δραγούμη,
– «Τ.Σ. ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ» (ivr:1351) – οδός Βενιζέλου, Τερματική Στάση,
– «ΔΥΤΙΚΟΜΑΚΕΔΟΝΩΝ» (ivr:1345) – οδός Βενιζέλου
δεν συμπεριλαμβάνονται στην τροποποιημένη διαδρομή.
4. Λεωφορειακή γραμμή 26 «Καλλιθέα – Πλατεία Ελευθερίας»
Διαδρομή:
Διαδρομή Μετάβασης:
η διαδρομή προς την Τερματική Στάση Βενιζέλου δεν τροποποιείται.
Διαδρομή Επιστροφής:
Στην κατεύθυνση προς την Καλλιθέα η διαδρομή της γραμμής τροποποιείται ως εξής:
Βενιζέλου, Τσιμισκή, Πολυτεχνείου, 26ης Οκτωβρίου, Λαγκαδά … κανονική διαδρομή προς την Καλλιθέα.
Στη λειτουργία της γραμμής εντάσσονται οι στάσεις (διαδρομή επιστροφής):
– «ΠΛΑΤΕΙΑ ΕΜΠΟΡΙΟΥ» (ivr:1342) – οδός Πολυτεχνείου,
– «ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ» (ivr:1329) – οδός Πολυτεχνείου,
– «ΙΚΑ» (ivr:1304) – οδός Πολυτεχνείου,
– «ΝΕΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ» (ivr:1330) – οδός 26ης Οκτωβρίου.
Οι στάσεις:
– «ΔΥΤΙΚΟΜΑΚΕΔΟΝΩΝ» (ivr:1345) – οδός Βενιζέλου,
– «ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ» (ivr:1024) – οδός Εγνατία κατεύθυνση προς Καλλιθέα,
– «ΚΟΛΟΜΒΟΥ» (ivr:1306) – οδός Εγνατία κατεύθυνση προς Καλλιθέα,
δεν συμπεριλαμβάνονται στην τροποποιημένη διαδρομή.
5. Λεωφορειακή γραμμή 35 «Μετέωρα – Βενιζέλου»
Οι τροποποιήσεις στη γραμμή είναι παρόμοιες με αυτές της γραμμής 26 «Καλλιθέα – Πλατεία Ελευθερίας».
Διαδρομή Μετάβασης:
Η διαδρομή προς τον Τερματικό Σταθμό Πλατείας Ελευθερίας δεν τροποποιείται.
Διαδρομή Επιστροφής:
Στην κατεύθυνση προς τα Μετέωρα η διαδρομή της γραμμής τροποποιείται ως εξής:
Βενιζέλου, Τσιμισκή, Πολυτεχνείου, 26ης Οκτωβρίου, Λαγκαδά … κανονική διαδρομή προς τα Μετέωρα.
Στη λειτουργία της γραμμής εντάσσονται οι στάσεις (διαδρομή επιστροφής):
– «ΠΛΑΤΕΙΑ ΕΜΠΟΡΙΟΥ» (ivr:1342) – οδός Πολυτεχνείου,
– «ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ» (ivr:1329) – οδός Πολυτεχνείου,
– «ΙΚΑ» (ivr:1304) – οδός Πολυτεχνείου,
– «ΝΕΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ» (ivr:1330) – οδός 26ης Οκτωβρίου.
Οι στάσεις:
– «ΔΥΤΙΚΟΜΑΚΕΔΟΝΩΝ» (ivr:1345) – οδός Βενιζέλου,
– «ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ» (ivr:1024) – οδός Εγνατία κατεύθυνση προς Μετέωρα,
– «ΚΟΛΟΜΒΟΥ» (ivr:1306) – οδός Εγνατία κατεύθυνση προς Μετέωρα,
δεν συμπεριλαμβάνονται στην τροποποιημένη διαδρομή.
6. Λεωφορειακή γραμμή 50 «Πολιτιστική Γραμμή»
Διαδρομή:
Η διαδρομή της γραμμής τροποποιείται ως εξής:
… Αλ. Σβώλου, Αν. Κεραμοπούλου, Αγίας Σοφίας, Εγνατία, Αντιγονιδών, Πλατεία Αντιγονιδών, Καραολή & Δημητρίου, Αγίου Δημητρίου … κανονική διαδρομή.
Στη λειτουργία της γραμμής εντάσσεται η στάση:
– «ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ» (ivr:1045) – Οδός Εγνατία.
Η στάση:
– «ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ» (ivr:1033) – Οδός Ερμού
δεν συμπεριλαμβάνεται στην τροποποιημένη διαδρομή.
7. Λεωφορειακή γραμμή 58 «Διασταύρωση Χορτιάτη – Βενιζέλου»
Διαδρομή:
Η τερματική στάση της γραμμής είναι στα Νέα Δικαστήρια επί της 26ης Οκτωβρίου (ΤΣ Νέα Δικαστήρια, ivr: 1331).
Διαδρομή Μετάβασης:
Στην κατεύθυνση προς τα Νέα Δικαστήρια η διαδρομή της γραμμής είναι η εξής:
… Τσιμισκή, Πολυτεχνείου, 26ης Οκτωβρίου.
Διαδρομή Επιστροφής:
Στην κατεύθυνση προς το Πανόραμα η διαδρομή της γραμμής τροποποιείται ως εξής:
26ης Οκτωβρίου, Πλατεία Δημοκρατίας, Εγνατία, … κανονική διαδρομή προς τη Διασταύρωση Χορτιάτη.
Στάσεις:
στη λειτουργία της γραμμής εντάσσονται οι παρακάτω στάσεις:
Διαδρομή Μετάβασης:
– «ΠΛΑΤΕΙΑ ΕΜΠΟΡΙΟΥ» (ivr:1342) – οδός Πολυτεχνείου,
– «ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ» (ivr:1329) – οδός Πολυτεχνείου,
– «ΙΚΑ» (ivr:1304) – οδός Πολυτεχνείου,
– «ΝΕΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ» (ivr:1330) – οδός 26ης Οκτωβρίου.
Διαδρομή επιστροφής:
– «ΚΟΛΟΜΒΟΥ» (ivr: 1307) – οδός Εγνατία στην κατεύθυνση προς το Πανόραμα,
– «ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ» (ivr: 1459) – οδός Εγνατία στην κατεύθυνση προς το Πανόραμα.
Οι στάσεις:
– «Τ.Σ. Βενιζέλου» (ivr:1346) – Τερματική στάση επί της οδού Βενιζέλου
– «ΑΓΟΡΑ» (ivr:1040) – Οδός Βενιζέλου
δεν συμπεριλαμβάνονται στην τροποποιημένη διαδρομή.
Δείτε όλες τις κυκλοφοριακές ρυθμίσεις εδώ
-