Δημήτρης Κυρσανίδης: Παγκόσμιος πρωταθλητής στο freestyle παρκούρ

Παγκόσμιος πρωταθλητής στην κατηγορία του Freestyle παρκούρ αναδείχθηκε ο Δημήτρης Κυρσανίδης στους αγώνες που διεξάγονται στο Τόκιο από τις 14 έως τις 16 Οκτωβρίου.

Συγκεκριμένα ο αθλητής του παρκούρ από τη Θεσσαλονίκη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο 1ο παγκόσμιο πρωτάθλημα παρκούρ της Διεθνούς Ομοσπονδίας Γυμναστικής (FIG).

Το ασημένιο μετάλλιο πήρε ο Κινέζος Τενγκ Γκαοζένγκ (25,5 β.) και το χάλκινο ο Ιταλός Ντάβιντε Ρίτσι (24,5 β).

Στη 19η θέση κατετάγη ο Μίμης Θεοδωρίδης, ο οποίος ταλαιπωρείται από πρόβλημα τραυματισμού και συγκέντρωσε 20.5β.

Ο Δημήτρης Κυρσανίδης αναμένεται να διαγωνιστεί και στην κατηγορία «Speed» (αγώνισμα ταχύτητας), που θα ολοκληρωθεί την Κυριακή (16/10) με τον ημιτελικό και τον τελικό.

Στο 1ο παγκόσμιο πρωτάθλημα παρκούρ που διοργανώνει η FIG μετά από αναβολές λόγω πανδημίας, δήλωσαν συμμετοχή 103 αθλητές και αθλήτριες (77 άνδρες, 26 γυναίκες) από 33 χώρες.