Κυπελλούχος Ελλάδας ο Παναθηναϊκός, φωτο

Οι Πράσινοι επικράτησαν του Άρη με 1-0 σε έναν τελικό που είχε συγκλονιστικό φινάλε και ήρωα ένα παιδί βγαλμένο απ’ τις ακαδημίες της ομάδας!

Στο 90+7′ ο Γιώργος Βαγιαννίδης με ένα χρυσό γκολ χάρισε τη νίκη και το Κύπελλο στο Τριφύλλι, που κλείνει τη σεζόν με έναν σημαντικό τίτλο, εξασφαλίζοντας παράλληλα και το εισιτήριο για το Europa League της νέας σεζόν.

Ήταν το ιδανικό φινάλε σε μια διοργάνωση, που οι Πράσινοι πέτυχαν επικές προκρίσεις κατά τη διάρκεια της σεζόν. Στα πέναλτι με τον Ολυμπιακό, με γκολ στο φινάλε με τον Ατρόμητο, ξανά στα πέναλτι με τον ΠΑΟΚ και τώρα με buzzer beater στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του τελικού.

Ήταν δίκαιο και έγινε πράξη καθώς αυτός ο Παναθηναϊκός ήταν η καλύτερη ομάδα της διοργάνωσης, έκανε μεγάλες προκρίσεις και άξιζε πέρα για πέρα απ’ την κούπα. Επίσης ήταν δίκαιο, αυτή η ομάδα να τελειώσει τη σεζόν με έναν τίτλο. Μπορεί ο στόχος του πρωταθλήματος να χάθηκε, όμως ο Παναθηναϊκός πρόσθεσε στην τροπαιοθήκη του το 20ό Κύπελλο της ιστορίας του! Και κάθε τίτλος είναι γλυκός…

Ο Χρήστος Κόντης και οι παίκτες του διαχειρίστηκαν εξαιρετικά ένα πολύ δύσκολο, κλειστό, σκληρό, αμφίρροπο και ιδιαίτερο παιχνίδι. Βρήκαν μπροστά τους εμπόδια αλλά τα ξεπέρασαν και με υπομονή μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο έφτασαν στη μεγάλη νίκη. Είχαν σχέδιο, είχαν μυαλό, είχαν ψυχραιμία, είχαν αποφασιστικότητα, είχαν υπομονή κι εν τέλει είχαν τον τρόπο για να κατακτήσουν το Κύπελλο.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ιδιαίτερα νευρικό και για τις δυο ομάδες. Η πίεση και το άγχος για τον τίτλο, προκάλεσαν νευρικότητα στους παίκτες που δεν μπόρεσαν να βγάλουν την ποιότητά τους στο γήπεδο. Ιδίως η επιλογή του Άρη να παίξει πίσω απ’ την μπάλα οδήγησε σε ένα πολύ αργό και κλειστό ματς.

Οι Κίτρινοι απείλησαν για μία και μοναδική φορά στο α’ ημίχρονο στο 25’ με κεφαλιά του Φαμπιάνο, που απέκρουσε ο Λοντίγκιν, ενώ οι Πράσινοι απάντησαν άμεσα με ωραία ατομική ενέργεια και σουτ του Μαντσίνι που κατέληξε στην αγκαλιά του Κουέστα.

Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο δίχως γκολ, όμως με την επανέναρξη του παιχνιδιού στο δεύτερο 45λεπτο άλλαξαν οι ισορροπίες. Στο 51’ η Φραπάρ τιμώρησε τον Κώτσιρα με αυστηρή δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο Άρης παίζοντας με παίκτη περισσότερο στο γήπεδο απείλησε με κοντινή προβολή του Σαμόρα στο 56’. Ωστόσο η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε στο 65’ καθώς και ο Άρης έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Νταρίντα με δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα στον Αράο.

Στο 71’ ο Ζιλ χτύπησε αντιαθλητικά εκτός φάσης τον Μπακασέτα και τιμωρήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα απ’ τη διαιτητή του αγώνα.

Ο Χουάνκαρ και ο Μπερνάρ συνδυάστηκαν ωραία στο 78’, ο Βραζιλιάνος πάτησε περιοχή, σούταρε αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ στην πρώτη καλή ευκαιρία του Τριφυλλιού στο β’ ημίχρονο.

Οι Πράσινοι απείλησαν ξανά στο 90+2’ με ένα μακρινό σουτ του Μπακασέτα που πέρασε ελάχιστα άουτ. Μολονότι όλα έδειχναν παράταση, οι παίκτες του Τριφυλλιού δεν τα παράτησαν και στο 90+7’ έκαναν μια τελευταία επίθεση. Ο Μπερνάρ άνοιξε ωραία για τον Χουάνκαρ, ο οποίος έβγαλε μια εξαιρετική σέντρα. Και ο τρομερός Βαγιαννίδης που έκανε μια ασύλληπτη κούρσα, με ιδανικό τελείωμα πέτυχε το χρυσό γκολ του τελικού χαρίζοντας τη νίκη και το Κύπελλο στον Παναθηναϊκό!

Παναθηναϊκός: Λοντίγκιν, Χουάνκαρ, Γεντβάι, Αράο, Κώτσιρας, Πέρεθ, Τσέριν, Μπακασέτας, Μπερνάρ, Μαντσίνι (63′ Βαγιαννίδης), Ιωαννίδης.

Άρης: Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια, Ζιλ, Νταρίντα, Γκαρθία (68′ Βερστράτε), Σαμόρα, Σουλεϊμάνοφ, Μορόν.