Παραολυμπιακοί Αγώνες: Ο Θανάσης Προδρόμου κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο άλμα εις μήκος Τ20

Το ασημένιο μετάλλιο στο άλμα εις μήκος κατηγορίας Τ20 κατέκτησε ο Θανάσης Προδρόμου. Ο Έλληνας αθλητής έπειτα απ’ τη μεγάλη του επιτυχία χάρισε στη χώρα μας το 11ο μετάλλιο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες.

Ο Προδρόμου πραγματοποίησε μία εκπληκτική εμφάνιση στον τελικό του άλματος εις μήκος. Κατέγραψε επίδοση 7.17μ, ενώ σημείωσε ατομικό ρεκόρ μ’ αυτή του την προσπάθεια.

Στην πρώτη θέση του τελικού βρέθηκε ο Αμπντούλ-Λατίφ Ρομλί απ’ τη Μαλαισία (7.45μ.), ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Νίκολας Χαμ απ’ την Αυστραλία (7.12μ).

Ο γενικός γραμματέας Αθλητισμού, Γιώργος Μαυρωτάς συνεχάρη τον Έλληνα πρωταθλητή με ανάρτηση στο twitter.