Το πάλεψε αλλά έχασε 3-1 ο Κεραυνός από τον Γαλαξία

Την εκτός έδρας ήττα με 3-1 σετ γνώρισε η ομάδα μας στο ντέρμπι με τον Γαλαξία.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά και έχοντας καλό σέρβις και καθαρό μυαλό ο Κεραυνός δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του σετ και το κατέκτησε με 20-25.

Στο επόμενο σετ ο Γαλαξίας ανέβασε την απόδοση του και είχε το προβάδισμα μέχρι το 22-20.Με σερί 0-3 ο Κεραυνός πήρε «κεφάλι» στο σκορ 22-23.Ισοφαρίστηκε σε 23-23 και μετά έγινε η φάση που «έβαλε» φωτιά στον αγώνα. Σε επίθεση της Μποσταντζόγλου η μπάλα βρήκε στο αντίπαλο μπλοκ αλλά ο πρώτος διαιτητής της αναμέτρησης κ. Μπόμπορας είδε άουτ (σ.σ η φάση έγινε ακριβώς μπροστά του, δειτε φωτο ) και ο Γαλαξίας πήρε εκ νέου το προβάδισμα 24-23. Μια απόφαση που προκάλεσε εκνευρισμό στην ομάδα μας που τελικά έχασε το σετ 26-24.

Στο τρίτο σετ οι δυο ομάδες συμβάδιζαν μαζί μέχρι το 8-9, οι γηπεδούχες με καλό σέρβις και αποτελεσματική κόντρα μπάλα «έχτισαν» μια διαφορά και έφτασαν να προηγούνται 21-12.Όμως ο Κεραυνός κάνοντας διπλή αλλαγή μείωσε σε 23-20, 24-22 αλλά ως εκεί καθώς το σετ ολοκληρώθηκε με χαμένο σέρβις 22-25.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ του αγώνα ο Γαλαξίας με ανεβασμένη ψυχολογία μπήκε
αποφασισμένος να τελειώσει το παιχνίδι και μετά το 17-16 ξέφυγε στο σκορ και πήρε το σετ 25-19.

Η ομάδα μας μετά από αυτήν την ήττα «έπεσε» στην 5η θέση της βαθμολογίας με 16 βαθμούς.
Επόμενος αντίπαλος η Μ.Ε.Ν.Τ την Κυριακή 7/12 και ώρα 20.00 στο Κονταξοπούλειο.
Τα σετ: 20-25,26-24,25-22,25-19.
Γαλαξίας: (Γ. Κοτόρτσης) Καριοφυλλίδου, Παπάζογλου, Ζωίδου, Κάκο, Μουμόλη, Καλαθά, Πατεράκη, Νικησιανλή, Velikova, Καραγιανοπούλου, Προδρομίδου, Κουτσόμαρκου.

Κεραυνός: (Γ. Ακριτίδης) Φουτσιτσάκη (λ) , Παπαβραμίδου, Τορλαχίδου, Παπαζαχαρίου, Πατσάνη, Βεργή, Καντούρη, Δεληγιαννίδου, Μπαϊρακτάρη, Μποσταντζόγλου, Τσαπαρίδου, Πανταζή.